Par Vizīti

Miofunkcionālā terapija ietver mutes, sejas, kakla muskulatūras un visu ar to saistīto funkciju – elpošanas, košļāšanas, runas, stājas problēmu korekciju. Pirmā miofunkcionālās terapijas vizīte ir konsīlijs, kura laikā tiek noskaidrotas pacienta sūdzības, pacientam tiek veikts vispārējs muskulatūras spēka un tonusa novērtējums, elpošanas, rīšanas un sakodiena izvērtēšana, kā arī procedūras dokumentēšana (fotogrāfijas, mērījumu rezultāti). Tiek noteikts ārstēšanas plāns. Konsīlijā piedalās:

  • Līga Timmermane (zobārsts, osteopāts, miofunkcionālais terapeits)
  • Evija Griškeviča (funkcionālais speciālists – klīniskais audiologopēds, miofunkcionālais terapeits)

Kā sagatavoties vizītei pie miofunkcionālā terapeita?

Vispirms ir svarīgi saprast, kas uztrauc Jūs pašus. Lai gan visbiežāk vizīti pie miofunkcionālā terapeita iesaka ortodonts, zobārsts, ausu-deguna-kakla ārsts vai logopēds, tomēr svarīgi ir zināt paša pacienta (vai viņa vecāku) viedokli.

  1. Ja Jums ir ieteikuši doties pie miofunkcionālā terapeita, bet pašam šķietamu sūdzību nav, pirms vizītes ir vērtīgi apdomāt vēlreiz tos iemeslus, ko minējis ārsts vizītes laikā. Visbiežāk tie ir: elpošana caur muti, bieži pavērts lūpu stāvoklis, zobu rindas nelīdzenums, skaņu izrunas traucējumi, siekalošanās, sāpes žokļa locītavās, zobu “griešana”, krākšana, palielināti adenoīdi (aizdegunes mandeles) vai iepriekš veikta adenoīdu operācija, zīdīšanas grūtības u.c. Iespējams, apdomājoties mājās vēlreiz, Jums kļūs skaidrāks ārsta viedoklis.
  2. Ja Jūs pats esat miofunkcionālā terapeita apmeklējuma iniciators, tad noteikti sagatavojiet iepriekš veikto medicīnisko izmeklējumu izrakstus. Tos noteikti ņemiet līdzi.
  3. Ja uz vizīti ir pieteikts bērns un pavadošais vecāks ir tētis, tad uzziniet mājās informāciju par grūtniecības un dzemdību norisi. Vai grūtniecības laikā ir bijuši sarežģījumi, t.sk., saglabāšana, speciālu preparātu lietošana, saslimšanas īsi pirms vai grūtniecības laikā mātei. Vai dzemdībās ir bijuši sarežģījumi: priekšlaicīga dzimšana, neplānots ķeizargrieziens vai plānots (kāpēc), stimulētas dzemdības, aptinusies nabassaite u.tml. Ne mazāk svarīgi ir mācēt pastāstīt par zīdīšanas norisi no pirmās dienas, vai tas bijis viegli, vai sāpīgi, vai krūtsgali ir plaisājuši, vai bērns ātri nogura zīdot un iemiga, vai zīdīšana ir bijusi bieža un īslaicīga. Kā arī barošana ar pudelīti, kad sākāt, cik ilgi, vai bērns iemiga ar pudelīti mutē, vai ilgi notika atradināšanās no pudelītes, vai bērns visu dienu pavadīja ar pudelīti mutē.
  4. Ja vizīte tiek nozīmēta, jo ir pabeigta ortodontiskās ārstēšanās aktīvā terapija, tad svarīgi ir mācēt pastāstīt miofunkcionālajam terapeitam visu ārstēšanās gaitu, kā arī vai tiek plānota vēl kāda ortodontiskā ārstēšanās. Tas ļaus miofunkcionālajam tarepeitam apzināt riskus un izveidot prakstisku un pielāgojamu ārstēšanās plānu kontekstā ar ortdontiju.
  5. Ja vizīte tiek plānota, jo Jums vai Jūsu bērnam ir skaņu izrunas traucējumi, tad vēlams lūgt Jūsu logopēdu sagatavot nelielu informatīvu aprakstu par veikto līdz šim, lai mazinātu skaņu izrunas traucējumus, par plānoto darīt turpmāk un diagnostisko instrumentu, ko pielietoja, lai konstatētu skaņu izrunas traucējumus. Tas ļaus izveidot saskaņotu terapijas plānu ar Jūsu esošo logopēdisko terapiju.
  6. Ja vizīte tiek plānota, jo Jums vai Jūsu bērnam ir elpošananas traucējumi: palielinātas aizdegunes mandeles, krākšana, pavērta mutes poza ikdienā, astma, tad vērtīgs būtu izraksts no ausu-deguna-kakla ārsta, kurā ir norādīts, cik ļoti ir traucēta deguna elpošana, vai nepieciešama aizdegunes mandeļu operācija, kādus deguna kopšanas vai astmas kompensācijas preparātus Jūs lietojat, cik ilgi Jūs ārstējat iesnas, kas var provocēt astmas lēkmes u.tml. protams, informāciju par medikamentiem Jūs varat sniegt miofunkcionālajam terapeitam vizītes laikā.
  7. Ja vizīte tiek plānota, jo Jums vai Jūsu bērnam ir aizdomas par saīsinātu zemmēles saitīti, tad svarīgi ir zināt par citiem ģimenes locekļiem, vai ģimenē vēl kādam ir bijusi īsa zemmēles saitīti, aktuāli ir visi iepriekš minētie jautājumi par zīdīšanas procesu.