Terapija

Orofaciālā mioloģija - vispārējās veselības medicīnas nozare, kas pēta mutes un sejas muskulatūras saistību ar sakodienu, skaņu izrunu un veģetatīvajām funkcijām (rīšanu, elpošanu) no zīdaiņa vecuma līdz pieaugušajam.

Oro (mute) faciālā (seja) mio (muskuļu) funkcionālā terapija (turpmāk – MFT), ir starpdisciplināra pieeja (vairāku medicīnas jomu saskares punkts), kas tiešā veidā ietekmē lūpu, mēles, vaigu un sejas muskulatūras pareizu attīstību un to funkciju uzlabošanu – elpošanu, zīšanu, rīšanu, košļāšanu, kā arī runu.

Terapijas pamatprincips ir mutes, sejas un kakla muskulatūras darbības pārskaņošana, izmantojot vingrinājumu sistēmu. Visefektīvāk terapija darbojas līdz 8 g.v. Pēc 8 g.v. ir liela varbūtība, ka MFT būs jāpapildina ar ortodontiju.

Ortodontija un MFT ir savstarpēji cieši saistītas, tomēr katrs pacients ir jāizvērtē individuāli, jo ortodontija var būt nepieciešama pirms, paralēli vai pēc MFT. Miofunkcionālais terapeits, līdzsvarojot sejas un mēles muskulatūru, stabilizē ortodontiskās ārstēšanas rezultātu un samazina zobu rindas atkārtotas deformēšanās riskus.

Jautājumi, kurus ir vērts uzdot pirms sāk zobu regulāciju bez miofunkcionālās terapijas:

 • Kāpēc deformējas zobu rinda un zobi ir saspiestā stāvoklī?
 • Kurai ārstēšanai ir vislabākie rezultāti?
 • Kā var iztaisnot zobus, lai rezultāts ilgtu visu atlikušo dzīvi?
 • Kāpēc zobārsti nesaprot, ka mute ir daļa no sejas?
 • Kas var «noiet greizi» ar sejas augšanu?
 • Kā var kontrolēt sejas augšanu?

MFT un agrīnā attīstība

Miofunkcionālo traucējumu cēloņi daudzos gadījumos var būt meklējami ļoti agrīni, piem., priekšlaicīgi dzimuši bērni (vairumā gadījumos mutes elpošana), dzemdību trauma, anatomiski ierobežots mēles kustīgums (īsa zemmēles saitīte) u.c.

Īsa zemmēles saitīte var radīt jaundzimušajam un zīdainim obstruktīvo miega apnoes sindromu (elpošanas aizture un skābekļa piesātinājuma krišanās asinīs). Tā kā miega laikā notiek smadzeņu audu nobriešana, tad skābekļa līmeņa pazemināšanās var negatīvi ietekmēt dažādas smadzeņu daļas. Jaunākie pētījumi liecina, ka skābekļa piesātinājuma pazemināšanās laikā, kad aktīvi attīstās un nobriest zīdaiņa nervu sistēma, ir cēlonis vēlākai hiperaktivitātei un uzmanības deficīta sindromam.

MFT un zīdaiņa vecums

Miofunkcionālā terapeita skatījumā krūts barošana būtu jāizceļ kā nozīmīgs etaps bērna sejas attīstībā. Krūts barošanas akts ļauj nostiprināt mazuļa orofaciālo muskulatūru, tādējādi samazinot risku nākotnē iegūt elpošanas, košļāšanas un izrunā iesaistīto muskuļu nepareizu darbību.

Šajā vecuma posmā būtu jāpievērš uzmanība tam, lai vecāki nebūtu sava bērna ienaidnieki, veicinot kaitīgo ieradumu attīstīšanos un nostiprināšanos. Pie tādiem būtu jāmin:

 • knupīša lietošana ilgāk nekā 6 mēnešus;
 • bērna mākslīga barošana ar pudeli;
 • tikai mīkstas konsistences uztura iekļaušana bērna uzturā, sākot piebarošanu;
 • “snīpīša” krūzīšu lietošana;
 • īkšķa vai pirkstu, vai kādu svešķermeņu pastāvīga sūkāšana;
 • nagu graušana.

MFT un mazbērna vecums ( 1-3 gadi)

Tas ir vecums, kad īpaša uzmanība būtu jāvelta augšējo elpošanas ceļu infekciju profilaksei. Bez uzmanības atstātas “vienkārši iesnas” var kļūt par pirmo soli ceļā uz mutes elpošanu. Bērna lūpām ir jābūt noslēgtām gan dienā (miera stāvoklī), gan noteikti naktī.

Ja bērna mute ir pastāvīgi pavērta kaut par pāris milimetriem (līdz par 20mm!!), tas rada nopietnus draudus gan vispārējai bērna veselībai, gan līdzenu zobu rindu attīstībai.

Terapijas norise:

Pirmā vizīte: konsīlijs, kura laikā tiek noskaidrotas pacienta sūdzības, pacientam tiek veiks vispārējs muskulatūras spēka un tonusa novērtējums, elpošanas, rīšanas un sakodiena izvērtēšana, kā arī procedūras dokumentēšana (fotogrāfijas, mērījumu rezultāti). Tiek noteikts ārstēšanas plāns.

Konsīlijā piedalās:

 • Līga Timmermane (zobārsts, osteopāts, miofunkcionālais terapeits)
 • Evija Griškeviča (funkcionālais speciālists – klīniskais audiologopēds, miofunkcionālais terapeits)

Otrā vizīte: tiek uzsāks miofunkcionālais kurss, kas ilgst ne mazāk kā 15-20 nedēļas, atkarībā no diagnozes. Uzsākot vingrināšanās sesijas, terapeita uzdevums ir paskaidrot vecākiem ārstēšanas plānā iekļauto vingrinājumu terapeitisko ietekmi uz muskulatūru un vingrinājumu pareizu izpildi. Katrā nodarbībā tiek izsniegts vingrinājumu plāns vienai nedēļai.

Bērniem līdz 14 g. v. uz vizīti jāierodas kopā ar to pieaugušo, kurš ikdienā palīdzēs bērnam realizēt vingrošanu mājas apstākļos!

Turpmākās vizītes: jaunu vingrinājumu apgūšana, iepriekšējās nedēļas vingrināšanās rezultāta fiksēšana, izmantojot Myoscaner (muskuļu spēka novērtēšanas iekārta) un Force scale (muskuļu tonusa novērtēšanas iekārta).

Sejas attīstība aizņem vidēji 12-18 gadus, tāpēc cerības veikt ilgtermiņa korekciju apmēram gada laikā ir nereālas. Īsā laika periodā var iztaisnot zobus un nedaudz mainīt sejas vaibstus, bet orālā posturas maiņa vienmēr ir ilgtermiņa process